Home » Каевски: Уставните измени ќе бидат донесени до крајот на годината

Каевски: Уставните измени ќе бидат донесени до крајот на годината

by Журнал.мк

Очекувам дека собраниската седница за уставните измени ќе заврши до крајот на годината и ќе заврши успешно со потребниот број од 80 пратеници за да се изгласаат уставните измени – изјави Дарко Каевски од СДСМ во “Тема на денот” на ТВ Сител. 

Ваквиот исход вели Каевски, не е важен за за власта или за владеачкото мнозинство во Собранието, не е важна за Владата ниту за премиерот Димитар Ковачевски. Донесувањето на уставите измени, додава Каевски, е важно за граѓаните.

– Уште минатата година кога опозицијата велеше дека 2023- та година ќе биде изборна година, дека ќе имаме предвремени парламентарни избори, ние велевме ова година ќе биде година на уставни измени кои се важни за продолжување кон европскиот пат- вели Каевски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More