Home » Кадиров: До ручек ќе имаме целосна контрола над „Азовстал“

Кадиров: До ручек ќе имаме целосна контрола над „Азовстал“

by Журнал.мк

Лидерот на руската република Чеченија, Рамзан Кадиров, изјави дека руските сили денеска ќе имаат целосна контрола над фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол.

„ Пред ручек или после ручек, Азовстал ќе биде целосно под контрола на силите на Руската Федерација“, рече тој во аудио пораката објавена доцна синоќа.

Чеченските сили се борат во Украина на страната на Русија. Ако падне, Мариупол ќе биде најголемиот град што Русија го окупира од почетокот на инвазијата пред осум недели.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More