Home » Кадиров до Путин: Подготвен сум да го дадам животот за тебе, наредете ѝ на армијата да ги окупира Харков и Киев

Кадиров до Путин: Подготвен сум да го дадам животот за тебе, наредете ѝ на армијата да ги окупира Харков и Киев

by Журнал.мк

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров му се обрати на рускиот претседател Владимир Путин со барање да и нареди на армијата да ги окупира Харков, Киев и други украински градови.

„ Другар претседателе, другар врховен командант, многупати сум кажал дека јас сум твој пешадија, подготвен сум да го дадам животот за тебе. Но, не можам да гледам како умираат моите и нашите војници од Министерството за одбрана, Националната гарда и другите структури. Ве молиме затворете ги очите пред се и дозволете им да го завршат она што се случува таму за ден или два“, напиша Кадиров.

Тој смета дека само тоа ќе ги спаси руската држава и народ и оценува дека ситуацијата во Украина е закана за целата земја.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More