17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

КАДЕ ИСЧЕЗНА НАЈМИСТЕРИОЗНИОТ МОДЕЛ ОД ПОЗНАТАТА ПЕТОТКА? Таа беше НАЈУБАВАТА ЖЕНА НА СВЕТОТ, а потоа како да пропадна во земја

Најчитани вести

Во 90-тите години на минатиот век, со модната сцена владееше познатата петорка – Наоми Кембел, Синди Крафорд, Линда Евангелиста, Кристи Тарлингтон и Татјана Патиќ. Сите други се паметат горе-долу во фокусот на јавноста и на мета на попрестижните медиуми… Но, што се случи со петтиот модел и каде исчезна германката Татјана Патиќ (55)?

Оваа дама често ја нарекуваат „најмистериозниот супермодел“, бидејќи одамна се повлече од медиумите и реши да им го сврти грбот на модните денови. Манекенката тогаш донесе одлука да се посвети на мирен, семеен живот.

Таа го презираше своето светло минато до тој степен што одби да се појави во документарец за славата и успехот на оригиналните супермодели. Останатите четири дами прифатија да учествуваат во документарниот филм.

Татјана е родена во Германија, а порасна во Шведска. Почна да се занимава со моделинг на 17 години, а набргу потоа се пресели во Њу Јорк. Нејзината витка, висока фигура и убаво лице го магепса модниот свет и стана позната по тоа што може да изгледа различно „под секое светло“ и на секое снимање.

Колку беше сензационална во текот на 90-тите години, најдобро сведочи фактот дека таа украси над 200 насловни страници на разни престижни магазини, а најимпресивно е од британскиот Vogue од јануари 1990 година, каде што фотографијата ја направи Питер Линдберг.

Дотогаш, таа се појави на насловните страници на престижните списанија во неколку наврати.

Убавата русокоса соработуваше и со многу познати брендови како Версаче, Шанел, Валентино, Карл Лагерфелд, Хелмут Ланго, Дона Каран, ан Пол Гутиеро, Вивиен Вествуд, а со години е заштитно лице на Џил Сандер.

Како една од „големите петорки“, таа се појави и во култниот спорт „ Freedom “ од Џорџ Мајкл, заедно со другите четири убавици.

Татјана го насочи фокусот кон актерството во раните 90-ти, но тоа не траеше долго, по што сериозно се посвети на активизам во животната средина, кој и денес го задржува нејзиното внимание. Имено, купи фарма во Малибу уште во 1989 година, а и денес живее таму опкружена со животни и се занимава со производство на органска храна. Таа е посветена на воспитувањето на својот син Џонас, кој го носи нејзиното презиме, а за нејзиниот љубовен живот не се знае ништо освен тоа што беше во брак со Џејсон Џонсон од 2003 до 2009 година.

„Не сакав да го дадам мојот син на дадилка. Го избрав тоа. Сите имаме различни приоритети а тоа беше мојот. Не сакав да бидам секој ден во авион”, рече поранешната манекенка неколку години.

Татјана има направено неколку модни проекти и реклами во текот на последните неколку години, но ги избра многу внимателно и тешко дека ги брои на прстите на двете раце.

„Имаше гламурозни моменти, но беше и многу тешко. Лошите делови на таа работа се чести патувања и постојан замор. Отсекогаш мислев дека моделингот не сум јас – тоа е само работа. Не ме дефинираше“, рече таа еднаш.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com