Home » Кадетите добија добра група во квалификациите за ЕП

Кадетите добија добра група во квалификациите за ЕП

by Lina Muslija

Кадетската ракометна репрезентација има одлична можност да се пласира на ЕП 2024 во Црна Гора, откако доби добра група во денешната ждрепка за квалификациите за ова натпреварување.

Ривали на Македонија во овие квалификации ќе бидат Швајцарија, Словачка и Косово, а пласман на ЕП ќе обезбедат двете најдобри селекции во групата. Покрај тоа, Македонија како носител ќе има можност прва да аплицира да биде домаќин на квалификацискиот турнир, што дополнително би ги зголемило шансите за освојување на билет за ЕП.

ЕХФ донесе одлука за зголемување на бројот на учесници на европските младински шампионати, па на ЕП во Црна Гора ќе учествуваат вкупно 24 селекции. Покрај десетте репрезентации што ќе се пласираат преку квалификациите (пет групи, по две најдобри), виза за ЕП веќе имаат добиено домаќинот Црна Гора и тринаесет најдобри селекции според рангирањето на ЕХФ: Шпанија, Шведска, Германија, Хрватска, Данска, Исланд, Унгарија, Словенија, Португалија, Норвешка, Франција, Србија и репрезентацијата на Фарски Острови.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More