-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Кавадарченец пронашол неексплодирана граната крај реката луда мара

Најчитани вести

Кавадарчанец пронашол неексплодирана граната покрај кејот на реката Луда Мара, информираше денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

Триесет и осумгодишниот кавадарчанец пронаоѓањето на неексплодираната граната од Прва светска војна, го пријавил во текот на вчерашниот ден.

Како што појасни Додевски, пиротехничар од Дирекција за заштита и спасување – Кавадарци, утврдил дека се работи за неексплодирана артилериска граната (калибар 75 милиметри) од Првата светска војна и таа била подигната за понатамошна постапка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com