20.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Кабул: Бројот на жртви од бомбашкиот напад на џамијата се искачи на 21

Најчитани вести

Во бомбашки напад на џамија во авганистанската престолнина Кабул за време на вечерната молитва загина 21 лице, а уште 33 се ранети, соопшти денеска полицијата.

Во нападот загинал и истакнат исламски старешина, а меѓу повредените има и неколку деца, пренесоа агенциите повикувајќи се на полицијата и очевидци.

Локалната терористичка организација Исламска држава ги засили нападите врз талибанците и цивилите откако тие ја презедоа власта во август минатата година, во време кога американските и трупите на НАТО беа во завршна фаза на повлекување од земјата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com