Home » И Јужен Судан си доби НБА засилување

И Јужен Судан си доби НБА засилување

by Lina Muslija

Јужен Судан ќе има подобар тим од очекуваното на Мундобаскетот. Јужен Судан стана член на ФИБА пред десет години и успеа за прв пат да се пласира на Светско првенство.

На Мундобаскетот ќе бидат во група со Србија, Кина и Порторико, а најавено е дека ќе бидат посилни за играч со НБА искуство.

Ова првенствено тие ќе го имаат крилниот центар на Лос Анџелес Лејкерс Венјен Габриел, кој во кариерата играше и за Клиперс, Нетс, Пеликанс, Блејзерс и Кингс.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More