32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

И Хрватска го бојкотира доделувањето Нобелова награда за литература

Најчитани вести

Хрватското Министерство за надворешни и европски работи (МВЕП) донесе одлука нивниот амбасадор во Кралството Шведска да не учествува на церемонијата на доделување Нобелова награда во Стокхолм, бидејќи како што е наведено, наградата му била доделена на лице кое било политичко ангажирано за поддршка на големосрпската политика на Слободан Милошевиќ во 90-тите години на минатиот век.

Министерството го објави тоа на „Твитер“.

Годинешниот добитник на Нобелова награда за литература, австрискиот писател Питер Хандке, беше критикуван за неговите ставови за Србија и Слободан Милошевиќ.

На церемонијата, како што беше претходно соопштено, нема да присуствува ниту албанскиот амбасадор, ниту претставник на Приштина.

Доделувањето на Нобелови награди ќе се одржи денес во Стокхолм.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com