21.8 C
Skopje
Friday, July 30, 2021

И Слави Трифонов ќе го врати мандатот. Бугарија оди кон нови избори

Најчитани вести

Слави Трифонов на Фејсбук објави дека неговата партија ќе го врати мандатот за формирање влада, бидејќи нема потребен број пратеници или партнери за да обезбеди стабилно парламентарно мнозинство. Со тоа Бугарија речиси сигурно оди кон нови избори што би требало да се одржат ова лето.

„Понудената поддршка е од политички субјекти кои се штетни, алчни и докажано дека се компромитирани. И ова не е нивна поддршка, туку зависност“, рече Трифонов.

Новите формации во парламентот – Демократска Бугарија и Исправи се! Мутри надвор – прогласија подготвеност за поддршка на кабинет со мандат за Има таков народ на Трифонов“, но тие не можат да му обезбедат мнозинство од најмалку половина од замениците. Старите партии – ГЕРБ, БСП или ДПС – исто така се изјаснија дека ќе ги дадат гласовите за формирање влада, но досега партијата постојано ја исклучуваше таквата можност.

Трифонов најави дека кандидат за премиер на неговата партија ќе биде светската шампионка во шах Антоанета Стефанова, која „има економско образование и зборува пет јазици“. Сепак, тоа ќе го врати истражниот мандат „за секунда“, се вели во соопштението.

„Се разбира, Антоанета Стефанова ќе го врати мандатот веднаш. Веднаш. За секунда. Бидејќи Има таков народ нема потребен број пратеници или партнери за формирање влада. Стабилна влада. Предложената поддршка е од политички субјекти кои се штетни, алчни и докажано дека се компромитирани. И ова не е нивна поддршка, туку зависност “, напиша Слави Трифонов на Фејсбук. Тој завршува со навестување за предвремени избори: „законот, Уставот и демократијата ни даваат можност да направиме подобар избор“.

Радев сè уште не кажа кога ќе го предаде вториот мандат, но според уставот, тој дава и трет на партија по негов избор. Тој во саботата рече дека ќе обезбеди време парламентот да ги промени изборните правила и да го ажурира буџетот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести