7.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

И жените ќе одат во пензија на 64 години

Најчитани вести

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска на ТВ 24 посочи дека во собраниска процедура се наоѓаат четири закони и тоа Законот за работни односи, Законот за здравствена заштита, Законот за вработени во јавната администрација и Законот за вработени во високото образование.

Таа вели дека сите овие четири закони претставуваат дел од закони кои предвидуваат пензионирање со 64 години и 15 години пензиски стаж.

„Тоа е основниот услов за одење во пензија. Не за жени со 62, туку за сите е 64 години. Овие четири закон ги предложија пратениците, но се кординиараа со нас“, вели Шахпаска.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com