1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

И во Македонија регистриран пациент со индиски сој на ковид 19

Најчитани вести

Министерството за здравство информира дека минатата недела кај еден пациент кој е хоспитализиран во приватна болница, е детектирано присуство на „индиски“ сој на вирусот СарсКов2. Според епидемиолошката анкета која ја направила болницата, пацинетот се вратил од Ирак, каде претходно 10 дена бил болен и хоспиталзиран. Кога се вратил во земјава, веднаш со посебно санитетско возило бил пренесен во болницата. Состојбата на пациентот е стабилна и овој пациент не е знак за ризик.

Според Светската здравствена организација, мутираниот вирус, или познат како индиска варијанта на ковид 19, е брзо пренослив дури за 60-70 проценти има побрза трансмисија во однос на првата варијанта на коронавирусот. Исто така, се наведува дека вакцинираните лица имаат извесен одбранбен механизам на овој подтип вирус.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести