Home » И Велика Британија испраќа ракетни фрлачи во Украина

И Велика Британија испраќа ракетни фрлачи во Украина

by Журнал.мк

Британскиот министер за одбрана Бен Валас најави дека Обединетото Кралство ќе испрати ракетни системи во Украина.

Тој додаде дека Велика Британија ќе испрати лансери М270, што ќе можат да погодат цели до 80 километри.

– Како што се менуваат руските тактики, така мора да се менува и нашата поддршка за Украина. Овие високо способни ракетни системи за повеќекратно лансирање ќе обезбедат подобра одбрана од руската артилерија со долг дострел, посочи Валас.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More