1.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

И вакцинираните може да го пренесат делта сојот

Најчитани вести

Американските центри за контрола и превенција на болести (CDC) велат дека делта сојот на коронавирус, кој е многу заразен, може да го пренесат и вакцинирани и невакцинирани лица.

Во внатрешниот документ што го имаше на увид Washington Post, CDC апелира до персоналот да го смени пристапот кон пандемијата поради делта варијантата, како и да ја претстави опасноста од нов вид на јавноста, објави „Гласот на Америка“.

Исто така, се наведува дека постојат докази дека заболените со делта сојот често завршуваат во болница или фатално.

Сепак, од CDC, исто така, посочуваат дека вакцините покажале висок степен на ефикасност во спречувањето на развојот на сериозна клиничка слика или смрт.

CDC посочуваат дека, иако шансите вакцинираните да се заразат се значително помали, тие исто така можат да го пренесат вирусот на други луѓе, како и на оние кои не се вакцинирани.

Најпознатиот експерт за заразни болести во САД, Ентони Фаучи, рече дека се надева дека американските регулаторни агенции ќе издадат дозвола за трајна употреба на вакцини следниот месец, наместо сегашната итна, и дека се надева дека тоа исто така може да го убеди луѓето да се вакцинираат.

Американскиот претседател Џозеф Бајден најави дека вработените во федералните агенции мора да бидат вакцинирани, а доколку не сакаат, мора да носат маски и редовно да се тестираат.

Бајден, исто така, објави дека новите мерки и ограничувања се „веројатни“ поради ситуацијата со коронавирусот, но тој исто така рече дека се надева оти „луѓето ќе разберат колку е важно да се вакцинираат“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести