1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

И вакцинираните лица можат да го шират делта-сојот, предупреди американската здравствена агенција

Најчитани вести

Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) утврди дека во областите со високо ниво на коронавирусна инфекција, и вакцинираните и невакцинираните граѓани мора да носат маска.

„Во ретки прилики, и некои вакцинирани лица со делта-сојот може да бидат заразни и да им го пренесат вирусот на други“, рече директорката на ЦДЦ, Рашел Валенски.

Здравствената агенција, исто така, препорача училиштата да воведат универзално носење маски, иако според претходните упатства, вакцинираните ученици и вработени не треба да ги носат, пишува Еј-би-си њуз.

„ЦДЦ препорачува локалните власти да го охрабрат универзалното носење маски во затворен простор за сите наставници, вработени, ученици и посетители на училиштата, без оглед на статусот на вакцинација“, рече ЦДЦ во новите упатства.

Директорката на ЦДЦ, Рејчел Валенски рече дека податоците покажуваат дека делта-варијантата „се однесува уникатно“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести