17.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

И бојата има врска со цената кога продавате автомобил на старо

Најчитани вести

Ова се боите што автомобилите што најмалку губат во вредност…

Иако највообичаен избор на купувач на нов автомобил е една од неутралните бои, на пример, црна, сива, сребрена или бела, овие бои всушност ја туркаат вредноста на продажбата. Една неодамнешна студија потврди дека автомобилите со светли бои држат цена значително подобро на пазарот на половни автомобили.

Жолтиот автомобил по три години вреди дури 13,8 проценти повеќе од истиот сребрен модел. Црвената боја вреди 12,2 проценти повеќе, но неверојатен факт е дека секој беж модел вреди дури 27,6 проценти повеќе од просекот.

Ќе почувствувате најголема загуба на вредност доколку купите виолетов автомобил, бидејќи по три години тој ќе вреди 8,9 проценти помалку од просекот, додека во случајот со златото вредноста ќе се намали за 6,1 проценти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com