10.8 C
Skopje
Sunday, October 24, 2021

ИЈЗ: Во Македонија имало три случаи на западнонилска треска, неповрзани меѓу себе

Најчитани вести

Во месечниот извештај на ИЈЗ се евидентирани три случаи на западнонилска треска во Македонија, кои резултирале со воспаление на мозокот. Се работи за две деца и едно повозрасно лице.

Овие податоци се објавени во извештајот кој се однесува на месец август.

Според извештајот, вирусот на западнонилска треска бил лабораториски детектиран кај 8-годишно девојче од Струмица, 11-годишно момче од струшко и 69-годишен маж од Стајковци.

Сите биле на болничко лекување поради воспаление на мозокот.

Западнонилска треска се пренесува со убод од комарец, а кај мал дел од заразените се манифестира со тешки невролошки симптоми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com