-4.2 C
Skopje
Monday, January 24, 2022

ИТНО ДА ПОЧНАТ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, НЕ СМЕЕ ЕДЕН НАТО СОЈУЗНИК ДА МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ДРУГ, ВЕЛИ ПАЛМЕР

Најчитани вести

Заменик-помошникот државен секретар на САД Метју Палмер вели дека е неопходно итно да се одржи Меѓувладината конференција за почеток на преговори на Северна Македонија со Европската Унија, апелирајќи уште еднаш спорот со Бугарија да се решава на билатерален начин, во изјава за Гласот на Америка на македонски јазик.

„Сметаме дека Северна Македонија и Албанија ја заслужија Меѓувладината конференција, формалното отворање на пристапните преговори. Многу сакаме да видиме тоа да биде договорено оваа година“, рече Палмер, додавајќи дека двете држави завршија тешка работа, ја завршија нивната домашна задача и ги направија неопходните реформи.

„Одржете ја Меѓувладината конференција и ставете го овој процес цврсто на пат“, им порача Палмер на европските партнери на САД.

На прашањето како ги коментира заканите од Бугарија со безбедносни служби да ги средува наводните проблеми на бугарската дијаспора во државата, Палмер рече дека никој не сака да види еден НАТО сојузник да му се заканува на друг.

„Она што сакаме да го видиме е Северна Македонија и Бугарија преку дијалог да ги решат прашањата во билатералните односи, да ги држат тие проблеми надвор од мултилатерални формати, вклучувајќи го НАТО, и конкретно сега Европската Унија. Сигурно никој не сака да види еден НАТО сојузник, НАТО партнер да му се заканува на друг“, рече Палмер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com