Home » Итен состанок на Советот за безбедност за нападите на Русија во Украина

Итен состанок на Советот за безбедност за нападите на Русија во Украина

by Журнал.мк

Советот за безбедност на ОН ќе се состане за да разговара за целните напади на Русија врз цивили.

Обединетите нации се согласија да одржат уште еден итен состанок на својот Совет за безбедност за дополнително да разговараат за случувањата во Украина, изјави американската амбасадорка во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд.

Според Гардијан тие се состануваат на барање на Украина, а главна тема се целните напади на Русија врз цивили.

До седницата дојде откако Москва изврши ракетен напад во понеделникот, погодувајќи трговски центар во Кременчук, пренесуваат медиумите.

„Советот за безбедност на ОН ќе се состане за да разговара за руските злосторства врз цивилите. Мораме да продолжиме да ја сметаме Русија одговорна“, рече Томас-Гринфилд, пренесува медиумот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More