Италија погодена од град со големина на портокал, торнадо и оган од плажа

0
epa07705155 A handout photo made available by the Italian firefighters (Vigili del Fuoco) shows damage caused by bad weather in Venice, 09 July 2019. The interventions of the municipal civil protection of Venice, completed at night, were used to free the road and pedestrian traffic from branches and trees fallen to the ground due to the strong wind, and to drain areas due to flooding due to copious rainfall. EPA/VIGILI DEL FUOCO / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Невремето во Италија повредило 18 лица, а непогодата се случила во еден италијански град на Јадранското Море, додека пожарот на плажата во Сицилија ги принудил луѓето да избегаат , објави Асошиетед прес.

Италијанската новинска агенција АНСА ги цитира официјалните лица во одделот за итни случаи во болницата Пескара, кои велат дека денешниот град предизвикал рани за кои е потребно шиење, како и модринки, особено на главите .

Hedagh во градот Venapro во јужниот дел на централна Италија има скршени прозорци и предни и задни стакла на автомобили .

На периферијата на San Vitóo Capo, град на плажа во Сицилија, 750 туристи успеале едвај да се вратат во нивното одморалиште .

Исто така пријавени се торнада која минала низ областа на Милано Маритима, уништувајќи околу 200 векови стари борови во популарното одморалиште на Јадранското Море.