17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Италија го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Најчитани вести

Италија е 23 земја членка на НАТО, која го ратификуваше протоколот за членство во Македонија во Алијансата. Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска на својот фејсбук-профил се заблагодари за ратификацијата.

Остануваат уште 6 земји да го ратификуваат протоколот, за да може Македонија да стане 30 земја членка на НАТО. За протоколот треба да се изјаснат и Франција, Велика Британија, Холандија, Исланд и САД.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com