18.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Италијанците тврдат: Роналдо ќе ја добие „Златната топка“

Најчитани вести

„Франс Фудбал“ веќе го објави списокот на 30 номинирани фудбалери кои ќе се борат за престижната награда „Златна топка“, а победникот ќе биде прогласен на 2-ри декември во Париз.

После објавувањето на номинациите, жири составено од 180 новинари, гласа за победникот на најпрестижната индивидуална награда во фудбалот.

Фаворите за наградата се Вирџил ван Дајк, кој беше прогласен за најдобар фудбалер според УЕФА, потоа Лионел Меси, најдобриот фудбалер според ФИФА и Кристиано Роналдо.

Италијанските медиуми денес лансираа вистинска „бомба“ и тврдат дека оваа година „Златната топка“ ќе заврши во рацете на Кристиано Роналдо.

Наводно Португалецот го победил во трката Ван Дајк, кој останал на втората позиција, а Лео Меси завршил како трет во гласањето на новинарите.

Имено, извори блиски до Јувентус тврдат дека пред два дена делегација на „Франс Фудбал“ била во Торино на вечера со Кристиано Роналдо и му соопштила дека тој ќе биде победник.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com