10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

Италијанскиот производител „Lamborghini“ ги воодушеви своите фанови

Најчитани вести

Новиот автомобил е опремен со хибриден систем, што е ист како и моделот „Sian“ и вклучува 6,5-литарски V12 атмосферски мотор и електричен мотор интегриран во автоматски менувач со 7 брзини. Моќноста на единицата е 814 ks, иако бројот во индексот на моделот е малку различен – 800.

Купето со погон на четири тркала има монокок панели и карбонски влакна во каросеријата, тежи 1595 kg. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 2,8 секунди, а до 200 km/h e 8,6 секунди. Максималната брзина е 355 километри на час, а на суперавтомобилот му се потребни 30 метри за целосно да развие 100 километри на час.

Оригиналниот „Countach“ се произведуваше до 1990-та година, а последните автомобили беа опремени со 5,2-литарски V12, со моќност од 455 ks со максимална брзина од 295 km/h. Овие карактеристики се доста различни од сегашните, но двата автомобили имаат сличен дизајн. Изгледот на модерниот „Countach LPI 800-4“ е сличен во обликот на браниците, локацијата и стилот на фаровите, каросеријата во форма на клин, обликот на влезовите за воздух и четирите цевки на издувниот систем.

Новиот „Countach LPI 800-4“ има тркала со различна големина-20-инчни на предната оска и 21-инчен одзади, а гумите се „Pirelli P Zero Corsa“. Телото може да биде обоено во нијанси од модерната палета на „Lamborghini“ или во боите на класичниот „Countach“.

Внатрешноста на модерен суперавтомобил се потпира на црвената боја, користејќи вистинска кожа со уникатни шевови. Во кабината е инсталиран посебен мултимедијален систем.

Производството на „Countach LPI 800-4“ ќе биде ограничена на 112 единици, од кои првата ќе им биде испорачана на клиентите во првиот квартал од 2022-ра година. „Lamborghini“ сѐ уште не ја објави цената на моделот, но се очекува да изнесува неколку милиони евра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com