Home » Исчезнати се двајца Американци кои заминале да се борат како доброволци во Украина

Исчезнати се двајца Американци кои заминале да се борат како доброволци во Украина

by Журнал.мк

Двајца американски ветерани, двајцата од државата Алабама, кои беа во Украина за да учествуваат во војната со Русија, се водат за исчезнати неколку дена и можеби се заробени од Русите, јавија американски медиуми. Тие се повикуваат на нивните роднини и членови на американскиот Конгрес, со кои контактирале нивните роднини. Тоа се 27-годишниот Енди Таи Нгок Вин, поранешен маринец и 39-годишниот Александар Друки, кои заедно се бореа против Русите северно од Харков. Нивните роднини немаат слушнато со нив од 8 јуни. Мајката на Драки изјави за Си-Ен-Ен дека сугерирала дека двајцата биле заробени, но тоа не е потврдено.

Двајца членови на американскиот Конгрес, Тери Севел и Роберт Адерхолт изјавија дека биле во контакт со роднините на исчезнатите Американци и Стејт департментот. Портпаролот рече дека американската дипломатска мисија внимателно ја следи ситуацијата, во контакт со украинските власти и ги проверува информациите дека проруските сепаратисти заробиле најмалку двајца американски државјани. Ако тоа се потврди, тоа ќе бидат првите Американец кои се борат на страната на Украинците заробени од почетокот на војната во Украина. /МИА

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More