7.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Истражување: Бракот значи спас од стресот

Најчитани вести

Наспроти урбаната легенда, научници утврдија дека бракот значи помалку стрес, посочува истражување објавено во списанието „Сајконеуроендокринолоџи“.

Испитувањата покажале и дека луѓето в брак имаат најниско ниво на кортизол – хормонот на стрес. Главниот научен аргумент е дека луѓето полесно се справуваат со стресот кога не се сами.

Важно е да се напомене и дека највисоко ниво кортизол имале оние кои биле во брак па се развеле, но и оние коишто се соочиле со смртта на својот партнер.

Нивото на кортизол се менува во текот на денот. Највисоката точка ја достигнува, главно, во раниот период од денот, а обично, како што денот минува, така и тој параметар опаѓа. Во таа смисла, истражувањето бележи побрз пад меѓу венчаните испитаници во споредба со другите групи.

Статистикат,а пак, говори дека како што стресот се поврзува со настанокот на ракот или срцевите болести, така луѓето кои се в брак се помалку изложени на ризикот од овие болести.

Стручните лица, сепак, истакнуваат дека заклучоците не се лек за сите ситуации. Нема смисла да се венчате со првата личност во која ќе се вљубите или, пак, да спасувате нешто што нема иднина за да ја спречите појавата на стресот кај вас./MИА

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com