30.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Истрага против скопјанец кај кого е пронајден еден килограм марихуана

Најчитани вести

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице осомничено за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори предвидено и казниво по член 215 став 1 од Кривичниот законик.

На 9 октомври полициски службеници го забележале осомничениот во близина на селото Грачани како управува моторцикл без регистарски таблички и го запреле за да извршат легитимирање. Осомничениот се дал во бегство, но бил совладан од полициските службеници. При извршениот личен претрес под тренирката му била пронајдена кеса со наркотична дрога марихуана со вкупна нето-маса од 1.010 грама. Осомничениот 22-годишен скопјанец дрогата ја набавил и ја држел неовластено заради продажба.

Со оглед на тоа што постојат околности што укажуваат на опасност од бегство или осомничениот да го повтори кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави и предлог за определување мерка притвор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com