21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Истрага за камионот со 39 тела: Мигрантите умирале полека во ладилникот без воздух, немало кој да ги слушне

Најчитани вести

Во ладен контејнер и без воздух, 39 мигранти немале шанси да преживеат. Тие не можеле да се спасат и никој не можел да ги слушне нивните повици за помош, пишуваат медиумите за случајотшто беше обелоденет вчера, кога во приколката на товарното возило во Есекс, Англија, беа пронајдени 39 безживотни тела.

„Дејли меил“ пишува дека 38 возрасни и тинејџерка полека замрзнувале до смрт во ужасни услови додека се обидувале да стигнат до Велика Британија на товарниот брод од Белгија. Наводно, замрзнувачот во којшто, доколку работел, имало температура од -25 степени, се користел за превезуваме бисквити. Мигрантите биле таму најмалку 15 часа пред да бидат пронајдени мртви во Есекс. Но, можно е и тие да биле во ладилникот многу подолго. Полицијата продолжува да го утврдува идентитетот на мигрантите и од каде дошле во Велика Британија. Една претпоставка е дека групата мигранти се криеле во контејнер во белгиското пристаниште Зибруж. Полицијата исто така истражува дали мигрантите сами влегле во ладилникот или ги шверцувале во Британија. Контејнерот беше ставен во авионот во вторникот и заминал околу 14 часот.

Во вторникот вечерта контејнерот го пречекал Морис Робинсон – Мо (25). Контејнерот бил закачен кон неговиот камион, а возачот од Северна Ирска излегол од пристаништето 35 минути подоцна. Тој пристигнал во Есекс во средата околу 1:10 часот. Наскоро откако пристигнал, дежурните служби добиле повик за помош.

Полицијата не соопшти дали повикот го направил Робинсон или некој друг. Полицијата го уапсила Робинсон веднаш штом пристигнале под сомнение за убиство. Полицијата сè уште се обидува да утврди дали тој знаел дали мигрантите се наоѓаат во ладилникот. Братот на Робинсон за медиумите изјавил дека семејството не се слушнало со него и дека не знаат што се случува. Тој исто така рече дека Мо живее со бремена девојка и дека чекаат близнаци. Камионот што го управувал наводно бил изнајмен и возилото има бугарски регистарски таблички. Бугарските медиуми пишуваат дека камионот бил регистриран во 2017 година од неименувана жена од Ирска. Ден по регистрацијата, некој го одвезол камионот од Бугарија и никогаш не се вратил таму.

Инспекторите веруваат дека постои група шверцери во Ирска поврзана со градот Варна во Бугарија. Не е познато дали Робинсон бил дел од таа група или дали знаел дека шверцува мигранти.

Случајот „Есекс“ потсетува на трагедијата на 71 мигрант, кои беа пронајдени во ладилник со камион на австрискиот автопат во август 2015 година, среде мигрантска криза. Тие беа мигранти од Сирија, Ирак и Авганистан. Властите открија мрежа за шверц на луѓе со луѓе предводени од Авганистанец на возраст од триесет години. Жртвите сакале да заминат во Германија и се качиле во Унгарија недалеку од границата со Србија.Унгарското судство осуди четворица големи шверцери од таа мрежа на доживотен затвор.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com