18.8 C
Skopje
Saturday, April 1, 2023

Испуканите пети ви се се подлабоко и имате болка – отстранете ја здебелената кожа користејќи само две состојки

Најчитани вести

Ќе ви предложиме еден рецепт против болки во петите кој е доста ефикасен.Ако имате пукнатини, жуљеви или груба кожа на петите, како и тврди наслаги на стапалата оваа процедура ќе биде исто така ефикасна.
Вашите стапала ќе ви изгледаат како на 20 годишно девојче.

Ова е рецептот:
Земете изгмечете 10 таблети аспирин или андол (од 300мг), потоа додадете 250 мл ракија или 70 % медицински алкохол, промешајте ја смесата и оставете да стои 1-2 дена.
Секоја вечер протресете ја смесата и замотајте ја во парче газа.
Облогот ставете го на петата(жуљевите, стапалата) и замотајте ги нозете во најлонска кеса и облечете чорапи. Оставете така да ви стои цела ноќ.
Утрото измијте ги со вода избришете ги и намачкајте ги со некоја крема за нозе или глицерин.
По 10 вакви третмани стапалата и петите нема повеќе а ви бидат груби.
Со истата смеса можете да ги третирате и болните места кај проширените вени.  Ако имате пукнатини, жуљеви или груба кожа на петите, како и тврди наслаги на стапалата оваа процедура ќе биде исто така ефикасна.

Најнови вести