19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Испорачан 500.000 електричен автомобил на BMW групата

Најчитани вести

Една кратка вест од BMW Group во која се соопштува дека на специјален настан во BMW Welt во Минхен (Minhen) ги предале клучевите на нивниот 500.000-ти електрифициран автомобил …
Од тие 500.000 возила (електрични и хибридни модели на BMW и на Mini), околу 60.000 се возат низ патиштата во Германија, a и сопственикот на 500.000-от примерок е од Германија.

Станува збор за BMW 330e plug-in hybrid, во Portimao Blue боја, со M Sport пакетот, со тркала големи 18-инча, со алуминиумски фелни и Vernasca Oyster кожен ентериер.

Од BMW Grоup најавуваат дека до 2023-та година на пазарот ќе исфрлат 25 електрифицирани модели, a помеѓу нив и целосно електричниот iX3 што пристигнува во текот на претстојната година како и iNEXT моделот за 2021 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com