-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Исланд го издаде првиот корона-пасош

Најчитани вести

Исланд го издаде првиот пасош за вакцинација против коронавирус со цел да се олесни меѓународното патување за граѓаните кои примиле вакцина, пренесува „Гардијан“.

Сите 4.800 граѓани кои примиле две дози вакцина можат да се пријават за издавање дигитални сертификати, објави исландското Министерство за здравство.

Министерството соопшти дека целта е да се олесни движењето на луѓето меѓу земјите, така што лицата кои примиле вакцина може да покажат потврда за вакцинација на граничните премини за да можат да бидат изземени од ограничувањата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести