10.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Исламска држава презеде одговорност за напади врз талибанци

Најчитани вести

Екстремистичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за неколку бомбашки напади врз талибански возила во источен Авганистан кои се случија викендов во Џалалабад, во кои загинаа осум лица, меѓу кои и неколку талибански борци.

Талибанците ја презедоа контролата врз Авганистан минатиот месец, додека САД и НАТО беа во завршна фаза на повлекување на своите војници.

Тие сега се соочуваат со големи економски и безбедносни предизвици во нивниот обид да владеат со Авганистан, а забрзаната кампања на нападите на ИД дополнително ќе ги комплицира тие напори, коментираат светските агенции.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com