29.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Иран подготвен да го зголеми нивото на збогатен ураниум

Најчитани вести

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска повтори дека неговата земја е подготвена да го преземе следниот чекор и да започне со збогатување ураниум над нивото од 3.67 проценти кое е предвидено со нуклеарниот договор од 2015 година.”Ако сакате да искажат жалење и да дадете изјава, можете да го направите тоа сега”, порача Рохани.

Во мај тој на потписниците на договорот Британија, Франција, Германија, Русија и Кина им даде рок од 60 дена да го заштитат Иран од новите американски санкции. Рокот завршува на 7 јули.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com