31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Иран изведува ракетни вежби во Оманскиот Залив

Најчитани вести

Иранската армија објави дека ќе спроведе големи ракетни вежби во Оманскиот Залив, пренесува „Мидл Ист монитор“.

Во официјалното соопштение, иранската армија наведува дека маневрите ќе траат два дена, додавајќи дека тие ќе се одржат во регионот Конарак.

„На маневрите ќе бидат употребени бродовите Макран и Зра кои носат ракетни лансери“, се вели во соопштението.

Минатата недела беше соопштено дека иранската армија ја започнала најголемата вежба со беспилотни летала во североисточната провинција Семнан, со учество на стотици копнени, поморски и воздухопловни одбранбени сили на армијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com