8.8 C
Skopje
Friday, December 9, 2022

Иран збогатил 24 тони ураниум наспроти меѓународниот нуклеарен договор

Најчитани вести

Иран збогатил 24 тони ураниум по склучување на меѓународниот нуклеарен договор со големите сили во 2015 година. Ова го нагласи шефот на иранската агенција за атомска енергија, Али Акбар Салехи. Иранската државна телевизија ја пренесе изјавата на Салехи дека „земјата не збогатила 300 килограми ураниум, туку 24 тони“.

Според договорот за ограничување на иранската нуклеарна програма од 2015 година, официјален Техеран се обврза да нема поголеми залихи од 300 килограми ураниум збогатен до ниво 3,67 отсто, но притоа смее да збогатува ураниум за извоз што најчесто одеше за Русија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести