7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Иран го направи најголемиот тепих на светот, долг дури 600 метри

Најчитани вести

На Mеѓународниот саем на рачно изработени килими во Табриз, Иран го претстави најголемиот тепих на светот. Неговата должина е 600 метри.

Ова уметничко дело е работено во 60 дезени и 70 бои, а неговата тежина е неверојатни 3 тони.

Изработката на светскиот рекордер траела 6 години и бил работен секојдневно во две смени.

Колку за потсетување, Иранците го имаат и претходниот рекорд на рачно изработен тепих кој бил 133 метри долг и 48 метри широк, а дизајнот бил на познатиот ирански уметник Али Калики и бил изработуван од дури 1200 уметници.

Инаку, Иран важи за најголемиот производител на рачно изработени килими и теписи и е заслужна за 3/4 од светската трговија со оваа стока.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести