5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Иран ги прекина преговорите со Саудиска Арабија

Најчитани вести

Иран еднострано ги прекина разговорите со својот долгогодишен ривал Саудиска Арабија кои имаа цел да се смират долгогодишните тензии. Одлуката на Техеран дојде еден ден откако Саудиска Арабија соопшти дека егзекутирала 81 маж во најголемата масовна егзекуција во последните децении.

Активистите за заштита на човековите права соопштија дека 41 од нив биле шиитски муслимани од источниот регион Катиф, кој историски бил точка на удар меѓу владата во која доминираат сунитите и малцинските шиити.

Ријад ги прекина односите со Иран во 2016 година, откако ирански демонстранти упаднаа во амбасадата на Саудиска Арабија во Техеран по егзекуцијата на истакнат шиитски свештеник во Саудиска Арабија.

Иран држава предводен од шиитите и Саудиска Арабија контролирана од сунити, со години се заглавени конфликти. Минатата година двете земји започнаа директни разговори за да се обидат да ги намалат тензиите и да ги подобрат билатералните односи.

Двете земји одржаа четири рунди разговори во Ирак од април, а нова рунда разговори се очекуваше на 16 март.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com