9.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Ирански разузнавачи обвинети за заговор за киднапирање на новинарка од Њујорк

Најчитани вести

Четворица Иранци се обвинети за заговор за киднапирање на новинарка во Њујорк, соопшти Министерството за правда на САД.

Новинарката и активистка, Масих Алинеџад, која има иранско потекло и е отворен критичар на владата во Техеран, потврди на Твитер дека била цел на наводен заговор.

Алинеџад исто така го основа движењето Моја скриена слобода (My Stealthy Freedom), кое ги охрабрува жените да не носат хиџаб.

Четворицата мажи именувани во обвинението се ирански разузнавачи, се вели во соопштението на Министерството за правда на САД. Петтиот соучесник од Калифорнија е обвинет за финансирање на наводната операција.

Американските власти соопштија дека разузнавачите прво се обиделе да ја намамат целта наречена „Жртва-1“ во трета земја, каде што би била уапсена и однесена во Иран.

Потоа продолжиле да ја набљудуваат жртвата и другите членови на нејзиното семејство во Бруклин, Њујорк. Се тврди дека еден од мажите спровел детална студија за тоа како да се донесе „Жртва-1“ од САД во Иран.

Иако во документот не се споменува името на „Жртва-1“, Алинеџад, која е добро позната по своите отворени критики кон иранските власти и нивната политика, на Твитер се претстави како цел на наводниот заговор и им се заблагодари на американските истражители што спречиле нејзино киднапирање.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести