25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Иранскиот балистички арсенал најголем на Блискиот исток

Најчитани вести

Иран и покрај меѓународните санкции успеал да развие најпрецизни и најефикасни ракети и неговата балистичка програма е најсилна на Блискиот исток, пред Израел.

Ова се наведува во најновиот извештај на Пентагон во кој се додава дека поради недостиг на воздухопловни сили Иран развил сопствени балистички ракети, вклучително и со голем и среден дострел.

Висок претставник на Пентагон изјави дека не треба да се укинува ембаргото на оружје кое треба да стапи во сила идната година, според одредбите на иранската нуклеарна спогодба со меѓународните сили од која САД се повлекоа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com