7.8 C
Skopje
Tuesday, December 6, 2022

ИОМ: Од 2014 година секој ден во просек животот го губи по едно дете

Најчитани вести

Агенцијата на Обединети нации за миграција денеска соопшти дека во просек секој ден едно мигрантско дете го губи животот или исчезнува на опасните патувања преку Медитеранот или на американско-мексиканската граница.

Во последниот извештај „Фатални патување“ Меѓународната организација за миграција (ИОМ) објави дека околу 1.600 деца, меѓу кои и бебиња од шест месеци, загинале или исчезнале на опасните патувања од 2014 година.

Медитеранот и понатаму е најсмртоносна мигрантска рута со 17.900 загинати луѓе, од кои многумина тргнале на опасно патување од Либија до Италија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести