0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Инцидент на авионот во кој бил турскиот министер за одбрана, морал принудно да слета

Најчитани вести

Набргу по полетувањето, авионот во кој се наоѓал турскиот министер за одбрана имал контакт со птица, по што бил принуден да слета на аеродромот во блиската воена база недалеку од градот Адана, јавија турските агенции.

Авионот на турското воено воздухопловство ги превезуваше министерот за одбрана Хулуси Акар, началникот на ГШ Јашар Ѓулер и командантот на копнените сили Умит Дундар, кои се враќаа во Анкара по посетата на воената база Газиантеп, недалеку од граница со Сирија, објавија медиумите.

Авионот претрпел мала штета и никој не бил повреден при принудното слетување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести