2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Инцидентот во џамијата во Тирана оди во антитерористички истраги

Најчитани вести

Крвавиот инцидент што се случи вчера при молитва во џамијата „Дине Хоџа“ во Тирана, оди во антитерористичка истрага, јави Топ чанел телевизија.

Рудолф Николи (34), од Бурел, со нож избоде шестмина верници и членови на џамискиот одбор и откако ја напушти џамијата, се обидел да повреди и луѓе на улица, но подоцна бил неутрализиран од граѓаните.

-Овој сериозен случај ќе го испитува одделот за антитероризам, бидејќи се квалификува како најтешко кривично дело. Случајот, сепак, може да го смени курсот во зависност од истрагата, потврдуваат извори од овој сектор за телевизијата.

Според телевизијата, еден од повредените имал длабока рана во пределот на абдоменот и му бил извршен оперативен зафат, но сите се вон животна опасност.

Таткото на напаѓачот за агенцијата Балкан веб изјави дека семејството се припадници на католичката вероисповест, но синот во плурализмот конвертирал во ислам и се молел во џамии.

-Кога дојде ова време на демократија, имаше еден имам кој ги земаше децата и се обидуваше да ги претвори во муслимани. Тогаш момчето почна да се моли. Тој ми го зеде детето во џамија, рече таткото и додаде дека Рудолф неколку месеци бил во депресија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com