17.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

ИНФУЗИЈА НА ЖИВОТ! НАПИТОК КОЈ ЛЕЧИ ВОСПАЛЕНИЕ НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Го поттикнува чистењето на телото од токсини и слуз!

Најчитани вести

Овој чудесен чај е руски лек за многу болести. Претежно се користи за воведување на телото во хармонија бидејќи го зголемува имунитетот, штити од болести и го чисти организмот од токсини.

Овес отсекогаш се користел во традиционалната медицина. Еликсирите од овес се користат како стимуланс за несоница, ментална исцрпеност, физички замор. Бањите од овесна каша помагаат при ревматизам, гихт, ишијас и некои кожни болести. Сламата од овес се користи како антидијабетик, диуретик и антисептик.

Супа од овесна каша – народен лек за многу болести

Дури и Хипократ советувал на лушпа од овес или инфузија од овес за исцрпеност и слабост на телото. Чај од овес се дава на деца кои имале грип или имаат проблем со имунитет.

Чајот од овес или супа е едноставно неопходен за зајакнување на нервниот систем, срцето, белите дробови, подобрување на составот на крвта и метаболизмот.

Покрај тоа: лечи чир на желудник, хроничен гастритис и е особено корисен кај хроничен хепатитис и панкреатит.

Чајот или лушпата од овес имаат диуретично дејство, затоа се во состојба да третираат воспаленија на бубрезите и мочниот меур, како и уринарна инконтиненција кај деца.

Честопати е многу ефикасен во лекување на настинка и грип.

Чајот се прави со користење на цело зрно овес, по можност неизлупено. Ако лекувате хронична кашлица или ако лекувате пневмонија со чај од овес, задолжително засладете го овој чај со лажичка домашен мед.

Чај од овес – класичен рецепт
Варете 1-2 чаши овес во 1 литар врела вода, оставете го да отстои 20 минути, а потоа пијте половина чаша најмалку 3 пати на ден. Ова ќе го исчисти црниот дроб, ќе го забрза метаболизмот и ќе го зајакне телото.

Чај од овес против несоница
Потопете половина килограм овес во 1 литар ладна вода и варете околу половина час. Процедете и пијте 200 ml на ден засладен со 1 лажичка мед.

Варениот овес може да се јаде како варена пченица. Во салати или како гарнир или како десерт со мед и ореви.

Чај од овес против пневмонија кај деца
Една чаша овес со лушпа добро се мие и се става во литар млеко. Гответе на тивок оган околу еден час. Се дава на деца да пијат како чај или да јадат како супа неколку пати во текот на денот. Можете да додадете мед или путер или и двете по своја волја.

Чај за зајакнување на телото
Варете една чаша овес во еден литар вода додека не добиете густа течност. Истурете го млекото и варете малку подолго. Изладете ја течноста и додадете 3 лажици мед. Пијте чаша од овој чај три пати на ден како средство за зајакнување на организмот.

Еликсир на животот
3 чаши овес добро се мијат и се варат во три литри вода. Варете 20 минути на лесна памучна волна, а потоа извадете го тенџерето од ринглата и добро завиткајте го со крпи.

Потоа исцедете ја течноста низ густо сито или преку крпа, а потоа додадете 100 грама мед. Ставете ја течноста во експрес лонец и добро затворете ја, па ставете ја на шпорет повторно да зоврие. Кога ќе се излади, ставете ја течноста во шише, а потоа во фрижидер. Пред употреба, додадете сок од лимон по вкус.

Пијте 100 ml на ден, во мали голтки пред јадење. Значи, вкупно 100 ml на ден.

Кога ќе го испиете овој пијалок, повторете за детоксикација уште три пати. Овој третман се повторува 3 пати годишно: во пролет, лето и есен.

Овој организам природно ја враќа виталноста на организмот и го чисти организмот од токсини.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести