Home » Инфлацијата во Турција зголемена на 85,51 отсто во октомври

Инфлацијата во Турција зголемена на 85,51 отсто во октомври

by Журнал.мк

Годишната стапка на инфлација во Турција се искачи на 85,51 отсто во октомври. Тоа е највисоко ниво од 1997 година, покажаа официјалните податоци објавени денеска.

Потрошувачките цени се зголемија од 83,45 отсто во септември, продлабочувајќи ја кризата за трошоците на животот во државата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More