Home » Интер Мајами го претстави Жорди Алба како ново засилување

Интер Мајами го претстави Жорди Алба како ново засилување

by Lina Muslija

Интер Мајами, тимот од МЛС лигата, официјално објави дека во клубот го доведе искусниот, 34-годишен шпански фудбалер Жорди Алба, кој потпиша договор до 2024 година, со можност за продолжување на уште една година.

Жорди Алба во Мајами дојде како слободен играч откако му истече договорот со Барселона за која настапуваше од 2012 до 2023 година, а претходно неколку сезони беше играч на Валенсија. Со Барселона освои дури 18 трофеи. Од нив, шест пати беше шампион во Ла Лига со каталонскиот клуб, а еден трофеј во Лигата на шампионите освои во 2015 година.

Жорди Алба на тој начин се обедини со Лионел Меси и Серхио Бускетс, со кои долго време играше во Барселона, а во овој преоден рок го засилија и клубот од Флорида.

Во дресот на шпанската репрезентација, Жорди Алба забележа 93 настапи, со девет погодоци.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More