Home » Иниеста не го вброи Меси меѓу своите омилени соиграчи

Иниеста не го вброи Меси меѓу своите омилени соиграчи

by Журнал.мк

Легендата на Барселона, Андрес Иниеста, го прогласи Лионел Меси за најдобар светски фудбалер на сите времиња, но не го вброи меѓу оние со кои најмногу уживал да игра.

„Не се сомневам дека Меси е број 1 во историјата на фудбалот. Никогаш не сум видел некој друг да ги прави работите што тој може да ги направи. Сегашниот Меси е поинаков. Тој стана помудар, стана уште подобар и им помага на соиграчите да го покажат својот максимум“, изјави Иниеста во интервју за „TyC Sports“.

„Може ли Лео да се врати во Барса? Тоа нема да биде лесно, но постои како можност“, прокоментира Иниеста.

На прашањето кои се неговите пет омилени соиграчи во текот на кариерата, тој одговори: „Чави, Нејмар, Самуел Ето, Серхио Бускетс и Хуан Роман Рикелме“.

Интересно е што Рикелме одигра само една сезона во каталонскиот тим, додека Иниеста и Меси беа соиграчи на „Камп Ноу“ цели 15 години.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More