10.8 C
Skopje
Sunday, September 26, 2021

Индија: 314.835 заразени со Ковид-19 во еден ден

Најчитани вести

Индија денеска со регистрирани 314.835 случаи на инфицирани со коронаворус во еден ден го забележа најцрниот рекорд не само во оваа најнаселена земја во светот, туку и на целата планета од почетокот на пандемијата.

Досега најголемиот број на заразени во еден ден беше регистриран во САД – 297.430 случаи, иако сајтот „worldometers.info“ од Вашингтон тврди дека на 8 јануари во САД биле заразени 307.851 лица.

Бројот на умрени, исто така, е рекорден за Индија, со 2.104 смртни случаи во еден ден, со што вкупниот број на умени сега изнесува 184.657, наведува индиското Министерство за здравство, додавајќи дека во ова аазиска земја од почетокот на пандемијата досега биле инфицирани вкупно 15,93 милиони лица.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com