22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Има нос за бизнис: Џеј Зи инвестира во ризичен капитал во секторот марихуана

Најчитани вести

Американскиот рапер и продуцент Џеј Зи, сопруг на пејачката Бијонсе, основа инвестициски фонд од 10 милиони долари за поддршка на малите бизниси во секторот марихуана во сопственост на афроамериканци

Шон Џеј Зи Картер, кој сака да биде лидер во индустријата за легална марихуана во САД, го создаде тој инструмент за ризичен капитал кога во декември купи платформа за директна продажба на потрошувачи во Калифорнија, Каливу и Лефт Кост, производител на марихуана.


„Со почетни 10 милиони американски долари и годишна инвестиција од најмалку 2 проценти нето добивка, ние се свртуваме кон диверзификација на трговското лидерство и работната сила“, рече родителската компанија (порано субверзивен капитал), од која Џеј Зи е „голем визионер“.

Матичната компанија (ТПЦО) од минатата недела котира на канадската берза НЕО берза, а меѓу нејзините инвеститори е и пејачката Ријана.

Компанијата е посветена на инвестирање на 2 проценти од профитот секоја година во овој нов Фонд за инвестиции во социјален капитал ’основан од раперот.

Холдингот, со седиште во Сан Хозе, Калифорнија, оствари промет од 185 милиони долари на пазарот на марихуана во 2020 година, што се проценува на 7,5 милијарди долари само во Калифорнија, каде што потрошувачката на марихуана е дозволена за рекреативна употреба како во петнаесет држави во САД.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com