Home » Илјадници на протест поради затворањето за опозициска политичарка

Илјадници на протест поради затворањето за опозициска политичарка

by Журнал.мк

Масовни протести во Турција поради затворањето на опозициската политичарка Чанан Кафтанчиоглу од Републиканската народна партија.

Врховниот суд неодамна ја потврди петгодишната затворска казна на Кафтанчиоглу која беше прогласена за виновна поради навреда на претседателот и државата во нејзина објава на Твитер.

Турското МНР го повика американскиот амбасадор на разговор, по издадено предупредување за митингот на опозицијата и наводите за мерките што ги преземала турската полиција за време на демонстрациите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More