21.8 C
Skopje
Wednesday, July 6, 2022

Илјадници на протест поради затворањето за опозициска политичарка

Најчитани вести

Масовни протести во Турција поради затворањето на опозициската политичарка Чанан Кафтанчиоглу од Републиканската народна партија.

Врховниот суд неодамна ја потврди петгодишната затворска казна на Кафтанчиоглу која беше прогласена за виновна поради навреда на претседателот и државата во нејзина објава на Твитер.

Турското МНР го повика американскиот амбасадор на разговор, по издадено предупредување за митингот на опозицијата и наводите за мерките што ги преземала турската полиција за време на демонстрациите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com