Home » Илхан Кичик: Бугарија станува проблематична земја која го кочи развојот на ЕУ

Илхан Кичик: Бугарија станува проблематична земја која го кочи развојот на ЕУ

by Журнал.мк

„Бугарија станува проблематична земја која ги попречува развојните процеси на ЕУ. Ние немаме место во овој простор на попречувачите, имаме место во развојниот простор – да поставиме агенда, да наметнеме различни гледишта кои ќе ја направат ЕУ многу поефикасна. Една од темите што требаше да ги води Бугарија беше поврзана со проширувањето на ЕУ и како Албанија и Северна Македонија треба да бидат дел од неа, вели во интервју за БНР Илхан Кичик, европратеник од „Обнови ја Европа“, член на Комисијата за надворешни работи во ЕП и известувач за Северна Македонија.

Тој категорично истакна дека не ја поддржува идејата С Македонија и Албанија да бидат одвоени во преговарачкиот процес, бидејќи тоа дополнително ќе го искомплицира меѓународниот имиџ на Бугарија.

Доколку Бугарија усвои став за предлогот за PCM, политичкиот притисок повеќе нема да биде врз неа, туку ќе се бараат други механизми за да се наметне еден или друг предлог, објасни Кичик и додаде:

„Бугарија ќе има став, бидејќи не можеме две години да немаме заеднички став за ова прашање. Ќе биде многу непочитување кон ЕУ ако нашата земја не излезе со чист образ како гледа на ова прашање. Во предлогот има многу добри гаранции за решавање на тешките проблеми од минатото и за отворање на старите емотивни прашања, како и за правата на Бугарите“, рече Кичик

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More