25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Икарди потпиша за ПСЖ

Најчитани вести

Пари Сен Жермен официјално го објави привлекувањето на Мауро Икарди, кој доаѓа од Интер на заем, со опција за откупување на крајот на сезоната. Клаузулата за која станува збор се проценува на 70 милиони евра, а сега францускиот шампион платил 5 милиони евра.

Пред зделката да стане факт, Аргентинецот го продолжил договорот за Интер за една година, кој е веќе до 2022 година. Според Џанлука Ди Марцио, за време на закупот, ПСЖ ќе му плаќа годишна плата од 8 милиони евра плус уште 2 милиони во бонуси.

Доколку клубот го откупи трајно, договорот ќе биде за четири сезони со плата од 10 милиони евра годишно. Доколку се врати во Интер, напаѓачот ќе собира 5 милиони евра во 2020/21 година и 7 милиони евра во 2021/22 година.

– Сакам да му се заблагодарам на ПСЖ за довербата што ја имаат во мене и ја покажуваа цело време. Ќе дадам се од себе за да му помогнам на мојот нов тим да стигне што е можно подалеку во турнирите. Пари Сен Жермен последниве години стана меѓународен фудбалски гигант. Моментот е силен за Париз и тимот е амбициозен и голем. Тоа беше доволно за да ме убеди да дојдам овде – рече Мауро Икарди при потпишувањето на договорот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com